Ciemos pie piensaimniekiem ,,Čaidānos”

Ciemos pie piensaimniekiem ,,Čaidānos”

ESF finansiāli atbalstītā “Ērberģiešu” projekta “Tu neesi viens” ietvaros 22. septembrī, saulainā atvasaras otrdienā,  Mazzalves pamatskolas  5.-9. klases skolnieču grupa skolotājas Daigas Pabērzas pavadībā  devās  mācību ekskursijā uz Neretas novada zemnieku saimniecību ,,Čaidāni”, kur enerģiski saimnieko Leišu ģimene – vīrs Raimonds, sieva Aija ar bērniem.  Jau vairākus gadus te govju slaukšana uzticēta diviem DeLaval robotiem. Tas bija labs pieredzes brauciens, lai gūtu ieskatu mūsu novadnieku modernajā lauksaimniecības uzņēmumā.

Ierodoties zemnieku saimniecībā, saimnieki, kā vienmēr, mūs laipni sagaidīja un uzņēma. Saimnieks Raimonds  tūlīt mūs veda apskatīt kūti un tajā mītošos lopus. Moderni iekārtotā kūts daudziem bija labs pārsteigums – visur sistēma, kārtība, tīrība, pārredzamība. Melnraibās gotiņas bija mierīgas un mīļas. Cik to te daudz – ap 200! Saimnieks mums parādīja, kā norit govju barošana, izvietošana, apkopšana, slaukšana ar robotiem. Piena slaukšanas robots bija viens no interesantākajiem objektiem. Varējām ar prieku vērot, kā gotiņas ieiet pašas kabīnē, kur robots tās individuāli apkalpo – nomazgā, izslauc un pabaro ar īpaši gardu barību. Mums bija arī daudz jautājumu. Mehanizētajā uzņēmumā gotiņas pašas jau ir gudras  un ievēro gan disciplīnu, gan dienas režīmu un slaukšanas reizes. Uzzinājām, ka esot pat gotiņas, kas dienā dodot ap 60 l piena!

Saimnieks parādīja savu ofisu un izskaidroja robota darbošanās principus, pastāstīja par lielo darbu, kas ieguldīts, un arī par savu dienas režīmu. Sapratām, ka saimniekošana te norit ļoti gudri un profesionāli. Protams, šeit neviens neslinko, bet strādā arī nakts stundās.

Pēc kūts apskates mēs devāmies uz piena pārstrādes cehu, kur saimniece no piena gatavo dažādus labumus: biezpienu, sviestu un sieru. Mūs cienāja ar ļoti gardo māju sieru ar dažādām sēkliņām. Mēs paši varējām iesaistīties šajā procesā,  pagatavojot sieru ar ķimenēm, un to mums mācīja jaunā saimniece – Leišu ģimenes jaunākā meita. Protams, tik dāsna ģimene mājās nelaida bez ciemakukuļa un iedeva lielo siera rituli līdzi. Paldies jaukajai un čaklajai Leišu ģimenei!  

Šis brauciens bija pieredzes bagāts, un mēs uzzinājām, cik enerģiski cilvēki ir mums blakus tepat Neretas novadā.  Skolēniem radās lielāks priekšstats par to, kā rodas piens – tas veikala plauktos nenonāk nemaz tik vienkārši! Un vēl sapratām, ka uzņēmīgiem cilvēkiem nekas nav grūti! Un tādi dzīvo tepat blakus.

Jogita Rutka ,9.klase