Ekskursija tiešsaistē Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzejā

Ekskursija tiešsaistē Rīgas Stradiņa universitātes Anatomijas muzejā

Laikā, kad mācības notiek attālināti, nav iespējas piedalīties pasākumos un doties ekskursijās, pielāgojamies apstākļiem un izmantojam esošās iespējas. 5. februārī Mazzalves pamatskolas 7.- 9. klašu skolēni piedalījās virtuālā mācību ekskursijā Rīgas Stradiņa universitātes anatomikumā. Šāda veida nodarbības mūsdienās ir aktuālas, jo kompetencēs balstītā izglītības saturā ekskursija ir viena no mācīšanās formām. Lai noskaidrotu jauniešu intereses un izvēlētos pasākuma tēmu, tika veikta skolēnu anketēšana. Lielākā daļa aptaujāto izvēlējās vispārīgo ekskursiju, kuras laikā bija iespēja uzzināt par dažādām slimībām, to izpausmēm, ekrānā vērot slimību bojātus audus, uzdot interesējošus jautājumus.

RSU Anatomijas muzejs ir neparasts muzejs ar vēsturisku mācību  un zinātnes līdzekļu kolekciju. Īstā vieta, kur izzināt cilvēka ķermeni.  Anatomikumā glabājas 8381 anatomisko, histoloģisko, embrioloģisko preparātu un anatomisko mulāžu kolekcija. Orgāni un audi ievietoti stikla traukos formalīna šķīdumā. Ekskursijas vadītāja medicīnas studente Vita Konepecka pastāstīja- lai iegūtu ārsta kvalifikāciju, anatomikumā RSU studenti pavada ļoti daudz sava mācību laika.

Tiešsaistes nodarbībā  plaši tika apskatīta tēma par vēzi. Jaunieši redzēja attēlus ar audzēju metastāzēm, to veidošanos un izplatību organismā, papildināja savas zināšanas par vēža veidošanās riska faktoriem. Krūts dziedzera audzējs Latvijā ik gadu tiek atklāts vismaz tūkstoš sievietēm, viena no četrām ir jaunāka par 50 gadiem. Izrādās, ka krūts audzējs tiek konstatēts arī vīriešiem (ginekomastija), par tā veidošanās ierosinātājiem tiek uzskatīti anaboliskie steroīdi un marihuāna.

Jaunieši uzzināja arī par krūšu implantu ievietošanu. To ievietošanas iemesli var būt dažādi, piemēram, krūšu asimetrijas novēršana, krūšu rekonstrukcija pēc onkoloģiskajām operācijām, krūšu palielināšana.

Ikvienam noderīgi zināt par melanomas veidošanās riska faktoriem, ekrānā varēja redzēt šī ļaundabīgā audzēja formas, kurš var veidoties mutē un acī, ne tikai ādā. Melanomas veidošanās riska faktori ir indivīda ģenētiskais faktors, kā arī ilgstoša uzkavēšanās saulē un solārijā.

Zoom dalībniekiem tika stāstīts par žultsakmeņiem un nierakmeņiem, to veidošanās riska faktoriem. Ekrānā tika demonstrētas šo akmeņu formas un izmēri.

Tēmā par kauliem detalizētāk tika stāstīts par pēdu. Vita demonstrēja pēdas locītavas kaulu paraugus un to izmaiņas dzīves laikā. Jaunieši uzzināja par kaulu izplatītāko slimību artrītu. Demonstrētajos paraugos bija uzskatāmi redzams, kas notiek ar kājas pēdu, ilgstoši staigājot uz augstiem papēžiem.

Dilonis ( tā slimību  sauca pirms daudziem gadiem)  jeb plaušu tuberkuloze vēl aizvien ir ļoti bīstama. Jaunieši uzzināja par tuberkulozes formām un audu bojājumiem, par tās ārstēšanu ar antibiotikām, par zāļu lietošanas stingrajiem noteikumiem un baktēriju viltību, veidojot rezistenci.

Tēmā par tetovējumiem Vita sniedza īsu ieskatu tetovējumu vēsturē, no medicīnas viedokļa pastāstīja par to ietekmi uz cilvēka ķermeni. Skolēni uzzināja, ka šī invazīvā manipulācija var izraisīt akūtus iekaisumus. Tetovēšanas salonos ļoti svarīgi ievērot higiēnas normas, jo pastāv iespēja inficēties ar vīrusu infekcijām.

Ekskursijas vadītāja stāstīja arī par traģiskiem notikumiem, piemēram,  par Rīgas Zooloģiskajā dārzā tīģera norauto cilvēka roku, kas, kā visi eksponāti, tagad  glabājas formalīna šķīdumā. Jaunieši nostiprināja zināšanas par pareizu rīcību nelaimes gadījumos, kad tiek norauts, piemēram, pirksts.

Virtuālās ekskursijas laikā jaunieši uzdeva interesējošus jautājumus par nodarbībā redzēto par studiju iespējām un piedāvājumu RSU. Zoom noslēgumā nodarbības vadītāja demonstrēja vēl citus muzeja eksponātus un diskutēja ar jauniešiem. Tomēr mazliet pietrūka ekskursijas sajūtas. Būtu bijis interesanti redzēt telpas, to iekārtojumu, kolekciju izvietojumu. Zoom nekad nevarēs aizstāt reālu ekskursiju klātienē.

Šī ekskursija bija lieliska iespēja gūt priekšstatu par medicīnas jomas studiju saturu.  Mazzalves pamatskolas jaunieši paplašināja savu redzesloku un  nostiprināja bioloģijas stundās gūtās zināšanas.

Jauniešu atziņas pēc ekskursijas:

 “Šī virtuālā mācību ekskursija bija pārsteidzoši aizraujoša, jo pasniedzēja prata izsmeļoši, bet reizē ļoti interesanti pastāstīt par dažādām cilvēku slimībām.”

“ Uztvert informāciju palīdzēja tas, ka mums bija iespēja vērot cilvēku orgānu paraugus ar konkrētās slimības sekām.”

“Ekskursija ļāva atsaukt atmiņā gan skolā apgūto, gan arī, protams, uzzināt daudz ko jaunu.”

 Pedagogs karjeras konsultants Rita Trukša