
Papildina zināšanas par dabu un vēstures notikumiem
13.septembra rītā 4. – 6. klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Salaspils novadu, lai padziļinātu savas zināšanas vides zinībās un vēstures notikumos.
Pirmais apskates objekts bija Daugavas muzejs, kurā skolēniem bija iespēja gan apskatīt muzeju, gan piedalīties orientēšanās spēlē pa muzeja parku. Tas bija interesanti. Daugavas muzejā bija apskatāmi dažādi arheoloģiski materiāli par Daugavas apkārtnes senajiem iedzīvotājiem un to dzīvi. Muzejā apskatījām zvejas rīku kolekciju, unikālo lašu un nēģu taču konstrukciju, fotogrāfijas par Daugavas amatiem, pastkartes, etnogrāfiskus priekšmetus, arheoloģiskus atradumus par Latvijas senāko vēsturi.
Nākamā pietura bija Doles zivjaudzētava, kurā skolēni uzzināja par zivju attīstīšanās ciklu. Protams, zivis varēja arī apskatīt, un skolēniem bija iespēja tās pabarot.
Izstaigājām arī Salaspils Nacionālo botānisko dārzu. Salaspilī atrodas lielākā augu kolekcija Baltijā ar vairāk nekā 14 000 augu dažādību. Tā pirmsākumi meklējami 1798. gadā, bet Salaspilī K. V. Šoha (C.W.Schoch) stādu audzētava sākusi darbu 19.gs. beigās. 1956. gadā tās vietā dibināts Botāniskais dārzs. Bagātīgas kokaugu, ziemciešu, pārtikas un oranžēriju augu kolekcijas padara dārzu par iecienītu izglītības un atpūtas vietu visa gada garumā. 2015. gada pavasarī durvis ir vēris jaunais multifunkcionālais oranžēriju komplekss. Mēs to visu redzējām un izbaudījām. Skolotājas atļāva skolēniem izpriecāties dārza bērnu laukumiņā. Pēc bērnu laukumiņa apmeklējuma gājām apskatīt jauno oranžēriju jeb tropu siltumnīcu.
Ekskursijas noslēgumā apmeklējām Salaspils memoriālu. Salaspils memoriāls izvietots Rīgas pievārtē bijušās Salaspils nometnes vietā, aptuveni 25 hektāru kopplatībā. Ierodoties memoriālā, apmeklētāju acīm pirmā atklājas galerijas ēka t.s. “dzīvības un nāves robeža.” Uz tās izvietots uzraksts „Aiz šiem vārtiem vaid zeme…” Galerijas priekšā atrodams ceremoniju laukums ar tā sānos izvietotu melna granīta postamentu, kas paredzēts piemiņas vainagu un ziedu novietošanai. Laukumā nepārtraukti darbojas metronoms, klusumā skaidri dzirdami sirdspuksti, kas atgādina par mūžīgo laika ritumu. Aiz ceremoniju laukuma brīvā kompozīcijā izvietotas grandioza izmēra betona tēlniecības figūras – „Māte”, „Nesalauztais”, „Pazemotā” un skulptūru grupa „Solidaritāte”, „Zvērests” un „Rot Front”. Ap visu skulptūru kompozīciju ved lokveida gājēju celiņš, kura ārējā malā iezīmētas kādreizējo baraku vietas. Gar galeriju Dārziņu stacijas virzienā ved t.s. “”Nāves ceļš”. Tā malā izvietoti stikla objekts “Panorāma” un informācijas stendi – obeliski. Ceļa galā atrodama piemiņas zīme un 2008. gadā izveidotā vācu karagūstekņu kapsēta. Skolēni gan izstaigāja memoriālu, gan sadzirdēja sirdspukstus.
Dienas beigās – 15 000 soļu.
. 6.klases skolniece Zane Dubinska.