“Teātris azotē” Mazzalvē

“Teātris azotē” Mazzalvē

30.oktobrī Mazzalves pamatskolā programmā “Latvijas skolas soma” viesojās biedrības “Teātris azotē” aktrises ar mīļu, sirsnīgu, pārdomas rosinošu izrādi “Kur kamoliņš ripo?” Izrāde ir veidota pēc lucu pasakas “Saimniekmeita un bārene zemzemē” motīviem, taču radošās komandas interpretācijā līdztekus oriģinālajam pasakas tekstam ļoti svarīgs nozīmes nesējs ir kustība žonglēšanas, dejas un objektu teātra formā. Šī iemesla dēļ pasaka ir universāla un tajā ir nozīmes slāņi, ko ļoti labi uztver gan mazs bērns, gan pusaudzis un pieaugušais.

Pirms izrādes teātra meitenes skolēniem izstāstīja par lucu kopienas īsu vēsturi un lūdza ieklausīties un saklausīt 4 valodas izrādes laikā. Pēc izrādes bērni nosauca – latviešu valoda, lucu valoda, latgaliešu dialekts un zīmju valoda. (Viena no aktrisēm patiešām ir vājdzirdīga un sazinās zīmju valodā. Viņa ir vienīgā profesionālā aktrise Latvijā, kura, būdama vājdzirdīga, Čehijā apguvusi aktiermākslu un spēlē teātri.)

Šodien Ludzas igauņu jeb lucu kopiena vairs nepastāv, un tikai padsmit gadus atpakaļ ir miris pēdējais šīs valodas lietotājs, taču vairāku gadsimtu garumā Ludzas pusē dzīvoja vairāki tūkstoši lucu – runāja savā valodā, ģērbās citādi nekā vietējie un dziedāja citas dziesmas. Iestudējumā lucu pasaka tiek stāstīta ļoti tuvu oriģināltekstam, skan arī dziesmas un atsevišķi vārdi lucu valodā, tomēr tā noteikti nav pagātnes restaurācija – ar dejas, ritma, objektu teātra un žonglēšanas starpniecību ir mēģināts izstāstīt arī mūsdienās aktuālu stāstu par to, cik grūts ir ceļš uz pieaugšanu un saprašanos. Arī ģimenē.

Pēc izrādes skolēniem bija iespēja apgūt dejas elementus un kopīgi nodejot īpašu vēstījumu nesošu deju, kura aicina uz sadarbību, draudzēšanos, kopīgu darbošanos.

Žanna Miezīte